Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2012

Σπόρτινγκ - Γυμναστικός 67-64 Μπάσκετ Α ΕΣΚΑ

ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΣΤΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ!

Με ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα άρχισε τις υποχρεώσεις της (1ος αγώνας δεύτερου γύρου) η ομάδα μπάσκετ ανδρών του Γ.Σ. Χαλανδρίου για το πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑ (9-1-2012). Σε ένα παγωμένο από το κρύο γήπεδο, στο Σπόρτιγκ, η ομάδα του ΓΣ Χαλανδρίου άγγιξε τη νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο που για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα φέτος μας κέρδισε οριακά με 64-67. Η ομάδα δεν μπήκε πολύ καλά στον αγώνα με αποτέλεσμα συνεχώς να είναι πίσω στο σκορ με 4-8 πόντους σχεδόν και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ενώ ήταν αρκετά νευρική στην τελική προσπάθεια (χάνοντας καλάθια ακριβώς κάτω από το αντίπαλο καλάθι!). Το ημίχρονο έληξε 35-39. Από τη μέση του τρίτου δεκάλεπτου η ομάδα έπαιξε πιο σοβαρά, ισοφάρισε 2 φορές το σκορ και 2 φορές πέρασε μπροστά με ένα πόντο, τη δεύτερη 2 λεπτά πριν τη λήξη. Στη συνέχεια το σκορ πήγε ισόπαλο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οπότε ένα γλίστρημα στην επίθεση και στη συνέχεια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον Π. Απέργη μας πήγε στο 64-67 με την τελευταία επίθεση δική μας. Παρόλο ότι παλέψαμε στο καλάθι και πήραμε 4 ριμπάουντ, τα σουτ που επιχειρήσαμε (3 συνεχόμενα τρίποντα από Η. Εμίρη), από δύσκολες θέσεις, δεν μπήκαν στο καλάθι και ο πίνακας έγραψε τελικό σκορ 64-67. Ένα στοιχείο που πρέπει να κοπεί άμεσα από τους παίκτες της ομάδας στη συνέχεια είναι ο εκνευρισμός και οι συχνές διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές που οδήγησαν στον συγκεκριμένο αγώνα σε δυο τεχνικές ποινές εις βάρος της ομάδας (η πρώτη ήταν στον Π. Πετριανίδη) και 4 εύκολους πόντους εις βάρος μας, όση και η απόσταση της ήττας από τη νίκη!

Οι παίκτες μας: Η. Εμίρης 13 (3τρ), Ν. Γραμματόπουλος 8 (2 τρ), Π.Πετριανίδης 12, Δ. Γιαννάκης 2, Π. Απέργης 13, Μ. Σβορώνος 14, Ν. Παπαδέας, Π. Θέος 2, Α. Ζαχαρόπουλος, Δ. Κορώνης, Δ. Σταθιάς, Σ. Δημητριάδης. Προπονητής ο Α. Καρούτζος με βοηθό τον Γ. Στρατάκο