Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΠΑΠΑΓΟΣ - ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ 60-50

ΠΟΝΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ!

Ηττα εκτός έδρας για την ομάδα μπάσκετ ανδρών του Γ.Σ. Χαλανδρίου για το πρωτάθλημα Α ΕΣΚΑ στις 5-12-2011, από την ομάδα του Παπάγου με 50-60. Το σκορ είναι πλασματικό, μια και η ομάδα του ΓΣΧ, που πάλι δεν είχε στη διάθεσή της τον τραυματία Π.Απέργη, σταμάτησε να αντιστέκεται όταν το σκορ έφτασε στο 50-54 1.40 πριν το τέλος. Και όμως η ομάδα είχε εξαιρετική αμυντική παρουσία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Το μεγάλο αγκάθι όμως, - για μια ακόμα φορά - ήταν η γραμμή των περιφερειακών παικτών μας, που δεν επωμίστηκε το βάρος που της αναλογούσε για να τελειώσει τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το σκορ έφτασε και στο +7 υπέρ μας, ή να γυρίσει τον αγώνα στα δυο τελευταία λεπτά. Η αρχή του αγώνα ήταν εφιαλτική, όταν η ομάδα δέχτηκε 4 (!) τρίποντα, ενώ έχανε τα σουτ το ένα μετά το άλλο κάτω απο το αντίπαλο καλάθι. Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 11-21. Με πολύ δυνατή άμυνα και ικανοποιητική ευστοχία κυρίως κοντά στο καλάθι η ομάδα έφτασε στο 24-28 στο ημίχρονο και προηγήθηκε με 44-38, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 44-41 με ένα σουτ απελπισίας των αντιπάλων που ευτύχησε να μπει στο καλάθι. Το 4ο δεκάλεπτο, με κραυγαλέα λάθη της διαιτησίας εις βάρος μας, και αδυναμία της περιφέρειάς μας να οργανώσει σωστά και να σκοράρει, οδήγησε σε μια ήττα, που για μια ακόμα φορά δεν προήλθε από σαφή ανωτερότητα της αντιπάλου ομάδας...

Οι παίκτες μας: Γ. Μωραϊτης 1, Η. Εμίρης 7 (1τρ), Ν. Γραμματόπουλος 6, Π.Πετριανίδης 11 (1τρ), Δ. Γιαννάκης 4, Μ. Σβορώνος 7 (1τρ), Ν. Παπαδέας, Π. Θέος 4, Α. Ζαχαρόπουλος 8, Δ. Κορώνης 2, Δ. Σταθιάς. Προπονητής ο Α. Καρούτζος με βοηθό τον Γ. Στρατάκο.

Την επόμενη Δευτέρα 12-12-2011 η ομάδα μας αντιμετωπίζει στις 21.45 εντός έδρας σε κρίσιμο αγώνα την ομάδα του ΠΑΟ Αγίου Θωμά. Ας γεμίσουμε το γήπεδο να οδηγήσουμε την ομάδα πάλι στο δρόμο των επιτυχιών που σίγουρα της αξίζει!