0
  1
  0,850

Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας στους μεταξύ τους αγώνες (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)
Διαφ3 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας στο πρωτάθλημα (σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας)

Η ανδρική ομάδα του Γ.Σ. Χαλανδρίου, με μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση πέτυχε 4η στη σειρά νίκη που την φέρνει μόνη στην 7η θέση, πάνω και από την επικίνδυνη 8η θέση της βαθμολογίας που πιθανότερο είναι ότι οδηγεί σε μπαράζ για την παραμονή στην Γ Εθνική Κατηγορία! Η ομάδα νίκησε στη Ζάκυνθο την τοπική ομάδα, που μέχρι χθες είχε δυο βαθμούς περισσότερους, με μια εξαιρετική προσπάθεια στο 2ο ημίχρονο του αγώνα και ένα φανταστικό 5λεπτο στην παράταση, οπότε μετέτρεψε το 62-62 του κανονικού αγώνα στο τελικό 79-67!

Για την ανάλυση του αγώνα αντί σχολίων παραθέτουμε το ρεπορτάζ που έχει ανεβεί στον ιστοχώρο http://www.ioniansports.gr/:

«Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό της Παναγούλας η ΑΓΕΖ ηττήθηκε 67-79 από το Χαλάνδρι, σε ένα ματς που οδηγήθηκε στην παράταση. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε 62-62, όμως στην παράταση το Χαλάνδρι κέρδισε το ματς. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, χωρίς βέβαια να αισθάνονται ασφάλεια, αφού οι Αθηναϊκή ομάδα ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ. Η 3η περίοδος ήταν η πιο δυνατή για το Χαλάνδρι, αφού κατάφερε να περάσει μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα. Χαρακτηριστικό ό,τι στο τέλος της 3ης περίοδου οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με 3 πόντους (49-52), για να το αυξήσουν στην αρχή του 4ου (49-54). Με δύο "τρίποντες βόμβες" όμως του Τζινόπουλου τα δεδομένα άλλαξαν και οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με βραχεία... κεφαλή! Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Ένα λεπτό πριν τη λήξη το Χαλάνδρι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 59-62. Η ΑΓΕΖ κέρδισε φάουλ πάνω στον Κοτσέτα που εκτέλεσε εύστοχα δύο βολές και έκανε το 61-62. Στην επόμενη επίθεση έγιναν βήματα από τον Πετριανίδη και φάουλ σε βάρος του Χαλανδρίου. Ο Ζάγκλας βρέθηκε στη γραμμή των βολών και ευστόχησε στη μία για να γίνει το 62-62. Απέμεναν 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Ευαγγελίτσης κέρδισε φάουλ από τον Χαλβατζή. Ο κορυφαίος της συνάντησης όμως αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας χάθηκε τζάμπα η επίθεση για την ΑΓΕΖ με τον Τζινόπουλο να κάνει το λάθος. Στην παράταση η ΑΓΕΖ έδειχνε να μην έχει καθόλου δυνάμεις και έμεινε γρήγορα πίσω στο σκορ, για να πανηγυρίσουν δίκαια στο τέλος οι φιλοξενούμενοι. Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-20, 42-37, 49-52, 62-62.

***Πολλή σκληρή ομάδα συγκροτούσαν οι φιλοξενούμενοι και με περισσότερες λύσεις από την ΑΓΕΖ. Η θέση τους μάλλον είναι άδικη στη βαθμολογία.

***Ο Δημήτρης Γιαννάκης που αγωνίζεται στην Αθηναϊκή ομάδα είναι γιος του σπουδαίου Παναγιώτη Γιαννάκη, ο οποίος τώρα είναι προπονητής στη Γαλλική Λιμόζ.

***Μας έλεγε ο συγκεκριμένος παίκτης μετά το τέλος, ότι η ομάδα του αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα τραυματισμών από την αρχή της περιόδου.

***Δεν βρήκε "αντίδοτο" για τον θηριώδη σέντερ Ευαγγελίτση η ΑΓΕΖ. Ο γηπεδούχοι "φορτώθηκαν" με πολλούς πόντους απ' τον συγκεκριμένο παίκτη. Η ΑΓΕΖ δεν είχε λύσεις και το ενδεχόμενο της παράτασης θα αποδυνάμωνε την ομάδα, όπως και έγινε.»

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της ομάδας και στους προπονητές μας Α. Καρούτζο και Γ. Στρατάκο για τη νέα μεγάλη επιτυχία!

Οι παίκτες μας: Δ. Γιαννάκης 15(3), Π. Πετριανίδης 12, Μ. Ευαγγελίτσης 25, Λ. Μπάρτζος 13(2), Λουγιάκης 8, Α. Κωνσταντώνης 5(1), Α. Μωραϊτης 1, Π. Καλόστος, Δ. Κόλλιας.

ΜΕ ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ ΣΤΟΥΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ :
6η ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ!

Στη βαθμολογία η ομάδα είναι στην 7η θέση της βαθμολογίας, με 10 νίκες και 10 ήττες και 30 βαθμούς, πάνω από την Καλαμάτα που έχει 29 (έχουμε ηττηθεί 2 φορές) και κάτω από τη Ζάκυνθο που έχει 31 (έχουμε νικήσει 2 φορές). Μένουν 2 αγώνες, στην έδρα μας με τον Εθνικό Πειραιά (2ος στην βαθμολογία) και εκτός έδρας με την τελευταία ομάδα της βαθμολογίας (Λουτράκι). Η ομάδα έχει ξεφύγει πια από την τετράδα που θα υποβιβαστεί αυτόματα (θέσεις 9-12) και προσπαθεί να αποφύγει την 8η θέση που οδηγεί ανάλογα με αποτελέσματα άλλων πρωταθλημάτων πιθανότατα σε μπαράζ ή υποβιβασμό! Όλα πλέον εξαρτώνται από την απόδοσή μας. Με νίκη στον επόμενο αγώνα, που είναι ο πιο δύσκολος μια και ο Εθνικός Πειραιά είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας και με επικράτηση στον τελευταίο αγώνα, η ομάδα θα τερματίσει πιθανότατα στην 6η θέση της βαθμολογίας! Μια ήττα μας φέρνει πιθανότατα στην 8η θέση της βαθμολογίας! Για αυτό καλούμε όλους τους φίλους της ομάδας να έλθουν την επόμενη Κυριακή 14-4-2013 17.00 στο γήπεδό μας να υποστηρίξουν την μεγάλη προσπάθεια που κάνει η ομάδα για το καλύτερο δυνατό στην πρώτη αυτή εμφάνισή της και του ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ γενικότερα στη Γ Εθνική Κατηγορία.