Δευτέρα 12 Μαρτίου 2012

ΗΤΤΑ 65-67 ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ! Για τον πρωτοπόρο Γυμναστικό

Δεν κατάφερε η αντρική ομάδα του ΓΣ Χαλανδρίου να περάσει αλώβητη από το κλειστό Γυμναστήριο του Γαλατσίου και σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κράτησε την αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο έχασε με 67-65 και ταυτόχρονα έμεινε ένα βαθμό πίσω από τους πρωτοπόρους Ζωγράφου, Πεντέλη, Κορωπί, Γαλάτσι. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για την ομάδα μας και με εκπληκτικούς τους Η. Εμίρη και Π. Απέργη προηγήθηκε με 24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο! Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ή ομάδα δεν πήγε άσχημα, με αποτέλεσμα να προηγείται στο ημίχρονο με 40-36. Αυτή τη φορά, όμως, το τρίτο δεκάλεπτο δεν πήγε καλά για την ομάδα, που δεν πήρε από τους υπόλοιπους παίκτες τις βοήθειες που περίμενε. Ετσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 48-55 εις βάρος της ομάδας μας. Η κατάσταση δεν άλλαξε σημαντικά μέχρι το μέσο του τέταρτου δεκαλέπτου, οπότε τα παιδιά με πείσμα μίκρυναν την διαφορά φτάνοντας στο -2 στα 54'' πριν την λήξη. Δυστυχώς ένα γλίστρημα και αλλεπάλληλα διαιτητικά λάθη- οι διαιτητές έπαιξαν απροκάλυπτα έδρα - με αποκορύφωμα φάουλ εις βάρος μας ενώ βγάζαμε τη μπάλα από την περιοχή μας, με την πονηρή προσποίηση αντίπαλου παίκτη (του εριστικού Πλουτένσκι) ότι έπεσε κάτω από σπρώξιμο, μας έφτασαν στο 64-67 στα 2'' οπότε πήραμε βολές στην αντίπαλη περιοχή. Μέσα η πρώτη, στο σίδερο η δεύτερη ώστε να πάρουμε το ριμπάουντ. Δική μας η μπάλα από έξω στα 0.2''. Η τελευταία προσπάθεια - πάσας στον αέρα για κάρφωμα - δεν ήταν επιτυχής και φτάσαμε στο τελικό 65-67.
Επαιξαν οι παίκτες μας Η. Εμίρης 16 (4), Π. Πετριανίδης 16 (1) , Π. Απέργης 15, Α. Μωραϊτης 1, Ν. Παπαδέας 8 (2), Μ. Σβορώνος 3 , Π. Θέος 2, Α. Ζαχαρόπουλος 4 . Προπονητής μας ο Α. Καρούτζος με βοηθό τον Γ. Στρατάκο.

Δυστυχώς χάσαμε ένα αγώνα εν μέρει από την κακή παρουσία μας στο τρίτο δεκάλεπτο, τελικά όμως από την προκλητική αντιμετώπιση των παικτών μας από τους διαιτητές και την ταυτόχρονη ύποπτη 'ανημποριά' τους να σφυρίξουν σωστά, σε όλες τις κρίσιμες φάσεις του αγώνα. Εχουμε δηλώσει - ως ομάδα - ότι δεν θα ασχολούμαστε με τη προκλητική συμπεριφορά διαιτητών απέναντί μας, που, σήμερα, αν μη τι άλλο, έδειξαν την ανεπάρκειά τους να διευθύνουν σωστά και ισόνομα τον αγώνα.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α ΕΣΚΑ

Με βάση το αποτέλεσμα του συνεχισθέντος - μετά τη διακοπή- αγώνα Κορωπίου - Ζωγράφου 95-92, η βαθμολογία σε 20 αγώνες έχει ως εξής, με πρώτη την ομάδα μας! Γίνεται φανερή η σημασία του αγώνα μας σήμερα το βράδυ στο Γαλάτσι (20.00)!

1. ΧΑΛΑΝΔΡΙ 34 14-6 1285-1190

2. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 34 14-6 1352-1257

3. ΚΟΡΩΠΙ 34 14-6 1556-1450

4. ΠΕΝΤΕΛΗ 34 14-6 1420-1281

5. ΓΑΛΑΤΣΙ 34 14-6 1353-1338

6. ΠΑΠΑΓΟΥ 33 13-7 1307-1264

7. ΣΠΟΡΤΙΓΚ 32 12-8 1328-1272

8. ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 29 9-11 1258-1266