Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

Γ.Σ. Χαλανδρίου-Α.Ε. Αθήνα Μαγκουφάνα 2004 3-0

Σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της ά φάσης της Τοπικής Κατηγορίας

Γυναικών Ε.Σ.Π.Α.Α.Α., ο Γ.Σ. Χαλανδρίου υποδέχτηκε την Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνα 2004. Η γηπεδούχος ομάδα, έπειτα από μια αρκετά καλή εμφάνιση, επικράτησε με 3-0 (27-25, 25-18, 25-13) σετ. Στο πρώτο σετ ο Γ.Σ. Χαλανδρίου χωρίς να φορτσάρει είχε ένα σταθερό προβάδισμα και όλα έδειχναν ότι έστω και δύσκολα θα έπαιρνε το σετ. Στο 23-20,
απώλεια σερβίς απ' το Γ.Σ. Χαλανδρίου με συνέπεια η Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνα 2004 να αντιδράσει και να ισοφαρίσει σε 24-24. Εκεί,ο Γ.Σ. Χαλανδρίου φάνηκε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να επικρατήσει.

Το δεύτερο σετ χαρακτηρίστηκε απ' το σοβαρό τραυματισμό αθλήτριας της Α.Ε. Αθήνα Μαγκουφάνα στο γόνατο. Μέχρι εκείνο το σημείο και για μερικές φάσεις ο Γ.Σ. Χαλανδρίου είχε ένα σταθερό προβάδισμα 4 πόντων. Όμως στο 12-8, υπήρχε χαλάρωση της γηπεδούχου ομάδας και το σκορ πήγε 12-13 για να γίνει στη συνέχεια νέα ανατροπή σε 16-13 και από κει και πέρα το σετ να πάρει το δρόμο του. Στο τρίτο ο Γ.Σ. Χαλανδρίου έπαιξε πολύ καλά, πιέζοντας απ' την αρχή στο σερβίς, προηγήθηκε με 8-1 και διατήρησε μια διαφορά 7 πόντων,
την οποία αύξησε χάρη και στο πολύ καλό βόλεϊ που απέδωσε,στο συγκεκριμένο σετ. Με τη συγκεκριμένη νίκη, ο Γ.Σ. Χαλανδρίου τερμάτισε πρώτος στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Το σημαντικό όμως είναι ότι απέναντι σε ένα αντίπαλο που θα διεκδικήσει θέση στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος που οδηγεί στα play-offs,έπαιξε πολύ καλά και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο ενόψει των επερχόμενων δύσκολων αγώνων.

Γ.Σ. Χαλανδρίου (Γερονίκος) : 1. Χονδρού (αρχηγός), 3. Γκόγκου,13. Σταθοπούλου, 12 Κουλουμέντα, 14. Καραχάλιου, 15. Τσαρακαλή,11. Κώνστα (4. Καραβοκύρη)/(5. Ντόλια, 2. Μαρδάκη (λίμπερο),