Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Μια Ομάδα από τα παλιά: Γ.Σ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 75-71

Εξαιρετική εμφάνιση, την καλύτερη από την αρχή του Πρωταθλήματος, πραγματοποίησε η ανδρική ομάδα του Γ.Σ. Χαλανδρίου, στο κρισιμότερο, ίσως, σημείο της πορείας της στο Πρωτάθλημα της Γ Εθνικής Κατηγορίας, στις 10-2-2013 στο κλειστό Γυμναστήριο 'Νίκος Πέρκιζας', νικώντας την μέχρι χθες ισόβαθμη στην 1η θέση της βαθμολογίας, ομάδα του Πόλις Καλλιθέας. Η ομάδα ψυχωμένη, βγάζοντας δύναμη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν έμεινε ποτέ σχεδόν πίσω στο σκορ, επικρατώντας τελικά με 75-71, σε ένα συγκλονιστικό αγώνα, που κράτησε σχεδόν 2 ώρες.

Η ομάδα μας άρχισε τον αγώνα με ένα 7-0, αλλά η αντίπαλη ομάδα αντέδρασε και κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα με αποτέλεσμα το α' δεκάλεπτο να κλείσει 20-19 υπέρ μας και το ημίχρονο 36-36. Ο αγώνας συνεχίστηκε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 29' (49-49), οπότε η ομάδα μας με 2 διαδοχικά τρίποντα έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 55-49. Η διαφορά αυτή βοήθησε τα παιδιά να μπουν με ανεβασμένη ψυχολογία στο 4ο δεκάλεπτο, να κρατήσουν την διαφορά στους 2-6 πόντους, με ψυχραιμία στις βολές που μας οδηγούσαν οι αντίπαλοι στο τελευταίο λεπτό, και με καλή απόδοση στην άμυνα να κερδίσουν τον αγώνα με ένα ψηλό για την ομάδα σκορ 75-71. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον Γιώργο Κοψιδά, τον δικό μας ηθοποιό, που, στα 39 του χρόνια, έκανε ένα σούπερ παιχνίδι πετυχαίνοντας 26 πόντους και οδηγώντας την ομάδα στην πολύτιμη νίκη! Επίσης ειδική μνεία πρέπει να γίνει στους προπονητές μας Α. Καρούτζο και Γ. Στρατάκο, που χειρίστηκαν τον αγώνα με εξαιρετική ευστροφία και επιτυχία. Ο αγώνας έγινε σε αθλητικά πλαίσια, με παρουσίες, όπως του Παναγιώτη Γιαννάκη, μελών του Δ.Σ. της ΕΣΚΑ, και πολύ κόσμου, όπως και παιδιών από τις ακαδημίες του Συλλόγου, οι οποίος στο τέλος χειροκρότησε και πανηγύρισε μαζί με την ομάδα μας.

Οι παίκτες μας: Λ. Μπάρτζος 9(1), Π. Πετριανίδης 9(1), Μ. Ευαγγελίτσης 15, Μ. Λουγιάκης 5, Α. Μωραϊτης, Λ. Βαρσάμος 5, Δ. Γιαννάκης 6(2), Γ. Κοψιδάς 26, Π. Καλόστος, Ν. Λυράκης, Γ. Ακρίδας.

Η νίκη δίνει αναπνοή στην ομάδα μας που αυτή την στιγμή είναι ισόβαθμη με τις ομάδες της Καλαμάτας, του Αιγίου και του Κρανιδίου με 6 νίκες και 8 ήττες (20 βαθμοί), στις θέσεις 7-10. Η εμφάνιση αυτή μας οδηγεί κατευθείαν στον επόμενο - επίσης δύσκολο - αγώνα, πάλι εντός έδρας, στις 24-2-2013, με τη Νίκη Αμαρουσίου (3η στη βαθμολογία), στη ρεβάνς της νίκης μας εκτός έδρας του α' γύρου - που είχε συνοδευτεί από επεισόδια. Ας έλθουμε πάλι όλοι κοντά στην ομάδα τη μεθεπόμενη Κυριακή 24-2 ώρα 17.00 στο κλειστό Γυμναστήριο Ν. Πέρκιζας για να τη βοηθήσουμε στην πορεία της στον δύσκολο αυτόν μαραθώνιο της Γ Εθνικής Κατηγορίας.

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 2012-2013 (1ος ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)

Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας στους μεταξύ τους αγώνες (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)
Διαφ3 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας στο πρωτάθλημα (σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας)

Στους 4 του Κυπέλλου ΕΣΚΑ 2012-2013:ΤΡΙΤΩΝΑΣ-Γ.Σ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 60-65

Πέρασε στους 4 του Κυπέλλου ΕΣΚΑ 2012-2013 η ομάδα του Γ.Σ.Χαλανδρίου νικώντας εκτός έδρας την αξιόμαχη ομάδα του Τρίτωνα με 65-60 στις13-2-2013. Ο αγώνας δεν ήταν εύκολος, γιατί η ομάδα του Τρίτωνα είναι μεν στη Γ Κατηγορία ΕΣΚΑ, αλλά 1η και αήττητη, και το γήπεδό της, στον Αγιο Νικόλαο Αχαρνών, απαράδεκτο, έπαιξε δε με απαράμιλλο ενθουσιασμό για να προκριθεί στην τετράδα του Κυπέλλου ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας, ήταν σοβαρή, και χωρίς να διακινδυνεύσει κάποιο τραυματισμό λόγω γηπέδου, προηγήθηκε 33-29 στο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 65-60. Συγχαρητήρια στους παίκτες και στους προπονητές που πέτυχαν το στόχο για δεύτερη φορά μέσα σε 3 ημέρες - μετά τον αγώνα της Κυριακής με τον Πόλις.

Οι παίκτες μας: Λ. Μπάρτζος 6(1), Δ. Γιαννάκης 4, Τ.Κωνσταντώνης 6(1), Μ. Σβορώνος 7(2), Π. Πετριανίδης 8, Μ. Ευαγγελίτσης 17, Μ.Λουγιάκης, Λ. Βαρσάμος 7(1), Α. Μωραϊτης, Γ. Κοψιδάς 10. Οι προπονητές μας: Α.Καρούτζος, Γ. Στρατάκος. Στους ημιτελικούς αγώνες η ομάδα του Γ. Σ. Χαλανδρίου αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ομάδα της Πεύκης, ομάδα Α ΕΣΚΑ, και, εφόσον προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον νικητή του αγώνα Κορωπί – Προμηθέας.