Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Δεν τα κατάφερε ο Γυμναστικός και πλήρωσε τις απουσίες

ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 76-84

Δεν τα κατάφερε στον εντός έδρας αγώνα με τη Νίκη Αμαρουσίου η ομάδα του Γ.Σ Χαλανδρίου και γνώρισε την ήττα με 76-84. Η ομάδα μας δεν βρήκε ρυθμό στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ, χωρίς να παίζει πιεστική άμυνα, με αποτέλεσμα οι παίκτες της Νίκης να βρίσκουν ελεύθερα σουτ και να χτίσουν σιγά σιγά μια διαφορά 9 πόντων (19-24, 33-42 ημίχρονο). Στην επίθεση χάθηκαν κάποια εύκολα σουτ και βολές που επέτρεψαν στην Νίκη να πάρει αυτή τη διαφορά. Η κατάσταση χειροτέρεψε στο 3ο δεκάλεπτο, οπότε η διαφορά εκτινάχτηκε στους 16 πόντους κλείνοντας με 44-58 στο τέλος του δεκαλέπτου. Και εκεί η ομάδα ξύπνησε, ρίσκαρε παίζοντας επιθετική άμυνα, πέτυχε μακρινά σουτ και έριξε τη διαφορά φτάνοντάς την στους 3 πόντους, 20 δεύτερα πριν το τέλος. Στην επόμενη φάση δυστυχώς χάθηκαν 3 διαδοχικά αμυντικά ριμπάουντ και οι αντίπαλοι με ψυχραιμία πήραν τελικά τη νίκη. Η ομάδα μας έπαιζε χωρίς δυο βασικούς παίκτες της, τους Ευαγγελίτση και Κωνσταντώνη, γεγονός που φάνηκε έντονα στα πρώτα τρια δεκάλεπτα. Στο τέλος οι παίκτες με την καθοδήγηση των προπονητών προσπάθησαν πολύ για να γυρίσουν τον αγώνα, αλλά ήταν δύσκολο απέναντι σε μια ομάδα με 2-3 πολύ έμπειρους παίκτες.

Οι παίκτες με τους πόντους που πέτυχαν Λ. Μπάρτζος 15(4), Δ. Γιαννάκης 15(3), Μ. Σβορώνος 4, Π. Πετριανίδης 12, Μ. Λουγιάκης 8, Λ. Βαρσάμος 6, Α. Μωραϊτης 3(1), Γ. Κοψιδάς 13(2). Οι προπονητές μας: Α. Καρούτζος, Γ. Στρατάκος.