Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2012

ΝΕΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ: Γ.Σ.ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - Α.Ο. ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ 71-67!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, πρώτη εντός έδρας, εις βάρος του ΑΟ Κρανιδίου, πέτυχε ο ΓΣ Χαλανδρίου στην 5η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας (18-11-2012) με 71-67 (40-32). Η ομάδα έκανε πολύ καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξεπερνώντας με επιτυχία τις ελλείψεις που είχε λόγω της τιμωρίας των παικτών μας Κωνσταντώνη και Ευαγγελίτση, παρότι αντιμετώπισε έναν αντίπαλο που πάλεψε για τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό της συνάντησης! Το πρώτο ημίχρονο (40-32) κύλισε με τον ΓΣ Χαλανδρίου να καταφέρνει να μπλοκάρει τον Π. Ευστρατίου, παίζοντας έξυπνα και με πίεση να κλέβει μπαλιές και πετυχαίνει αρκετά ωραία καλάθια, με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς μπροστά με 6-8 πόντους (α δεκάλεπτο 21-15, β δεκάλεπτο 19-17). Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, αλλά με την ομάδα μας να κρατάει την διαφορά (17-16, σκορ 57-48). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο, με αποτέλεσμα η διαφορά να κατεβεί στους 3-6 πόντους, με κορύφωση στα 39'', οπότε ένα τρίποντο να ρίξει τη διαφορά στους 2 πόντους (69-67)! Μια καλή άμυνα και ένα κλέψιμο από τη μεριά μας τελείωσαν το αγώνα με τον πίνακα να γράφει το τελικό 71-67! Εξαιρετικά έπαιξαν όλα τα παιδιά, με τον Λ. Μπάρτζο να πετυχαίνει 20 πόντους, με 4 τρίποντα.

Οι παίκτες μας: Λ. Μπάρτσος 20(4), Δ. Γιαννάκης 15(1), Μ. Σβορώνος 14(1), Π. Πετριανίδης 7, Α. Μωραϊτης 7(1), Μ. Λουγιάκης 6, Λ. Βαρσάμος 2, Π. Καλόστος, Δ. Κόλλιας, Ν. Λυράκης, Γ. Σκοπέτος.
Στη συνέχεια, στις 25-11-2012 η ομάδα του ΓΣ Χαλανδρίου αντιμετωπίζει (6η αγωνιστική) σε ένα πολύ δύσκολο αγώνα εκτός έδρας την ομάδα του στο  Γαλάτσι