Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2012

Μπάσκετ Γ' Εθνική .Δύσκολα τα πράγματα. Παλέυουμε και θα πάμε καλύτερ

3η Αγωνιστική:Πόλις Καλλιθέας - Γ.Σ Χαλανδρίου 84-60

Βαριά ήττα υπέστη ο ΓΣ Χαλανδρίου εκτός έδρας από τον Πόλις Καλλιθέας για τη 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ Εθνικής Κατηγορίας με 60-84 (33-338) την 4-11-2012. Παρότι η ομάδα δεν άρχισε καλά και ήταν πίσω στο σκορ με 12-22, με μια καλή εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο 33-33! Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρις ότου κάποια απανωτά λάθη έφεραν την ομάδα στο -7. Χωρίς σπουδαία εμφάνιση, η ομάδα διατηρήθηκε κοντά στο σκορ, με αποτέλεσμα το γ δεκάλεπτο να λήξει 49-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα κόλλησε επιθετικά, έχασε καλάθια κάτω από το φιλέ, έχασε συνεχόμενες βολές, κάνοντας πάνω από τρια λεπτά να πετύχει καλάθι, και οι αντίπαλοι με αυξημένη ψυχολογία έκαναν πολλά εύστοχα σουτ 3 πόντων και πήραν καθαρή διαφορά 10-12 πόντων στα τελευταία 2-3 λεπτά. Εκεί η ομάδα του Γ.Σ. Χαλανδρίου δυστυχώς χωρίς δυνάμεις και ψυχολογία πάρατησε τον αγώνα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους -24 πόντους. Από τους παίκτες, τους περισσότερους πόντους πέτυχε ο Μ. Ευαγγελίτσης (15).

Οι παίκτες μας: Α. Μωραΐτης 6 (2), Δ. Γιαννάκης 6, Λ. Βαρσάμος 5 (1), Π. Πετριανίδης 7, Τ. Κωνσταντώνης 12 (1), Μ. Ευαγγελίτσης 15, Μ. Λουγιάκης 7, Μ. Σβορώνος (2), Π. Καλόστος, Δ. Κόλλιας, Ν. Λυράκης.

Στον επόμενο αγώνα η ομάδα του ΓΣ Χαλανδρίου αντιμετωπίζει, εκτός έδρας, τη Νίκη Αμαρουσίου (11-11), σε ένα επίσης δύσκολο αγώνα, μια και ο αντίπαλος είναι όπως και ο Πόλις - αήττητος σε 3 ματς, στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.