Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

Θρίαμβος του Μπάσκετ Χαλανδρίου. Ο Γυμναστικός τίμησε την πόλη του και γύρισε νικητής απο την Κρήτη.Ντάβαρη πες αλέυρι;

Ήττα στη Ν. Αλικαρνασσό για τον Ηρόδοτο από το Χαλάνδρι 75-82

image
Δεν τα κατάφερε ο Ηρόδοτος κόντρα στο Χαλάνδρι από το οποίο γνώρισε την εντός έδρας ήττα 75-82, για την 14η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.
Η αθηναϊκή ομάδα από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι θα ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, καθώς ξεκίνησε με ένα σερί 2-10, το οποίο όμως κατάφερε ο Ηρόδοτος να περιορίσει, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 17-21, ενώ λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης, με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μαϊστρέλη ο Ηρόδοτος πήρε και το προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά με 22-21.
Έκτοτε οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και τη βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα, καταφέρνοντας να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ 39-34. Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου όμως η μεγάλη ευστοχία που είχαν οι παίκτες του Χαλανδρίου από τη γραμμή των τριών πόντων, τους έφεραν και πάλι μπροστά στο σκορ, φτάνοντας ακόμα την υπέρ τους διαφορά στο +9, (49-58), στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.
Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη προσπάθεια να αντιδράσουν και να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ και τις πιθανότητες για τη νίκη που τους αναλογούσαν, αλλά πέραν του να μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους (52-58), δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, γνωρίζοντας μοιραία την ήττα 75-82.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 17-21, 39-34 ημίχρονο, 49-58, 75-82.
Ηρόδοτος (Μ. Δημητριάδης): Αλεξίου 22, Βαμβακάς 7, Μαϊστρέλης 8 (2), Γεωργούτσος 16, Τσερκιτσογλου 15  (2), Παπασταματάκης 3, Αντωνιάδης , Μητρόπαπας 2, Βαρνάβας 2, Μεντένης, Αποστολίδης, Χαρατσής.
Χαλάνδρι (Ν. Κακαλιάς-Α. Στρατάκος): Μωραϊτης 5, Μπελεγράτης, Γιαννάκης 19 (1), Παπακωνσταντίνου 11 (2), Αντωνόπουλος 17 (2), Παπαγιανακόπουλος, Κωνσταντώνης 5, Λουγιάκης 14, Ζαρκαδούρας, Αθανασιάδης 11 (1), Φωτητζόγλου, Τριάντης.